vestnik

(INTERVJU) Privlačno poslovno okolje ponujajo tudi v kljunu Slovenije

Rok Šavel, 4. 11. 2021
Novartis
Simon Rečnik je na čelu Lekove Tovarne trdnih izdelkov Lendava že od leta 2013.
Aktualno

Lani so v Lekovi enoti Trdni izdelki Lendava oskrbovali bolnike z več kot 4000 različnimi končnimi izdelki na več kot 150 svetovnih trgih na vseh celinah sveta.

Novartisova pakirnica zdravil v Lendavi je v zadnjih letih zrasla v vodilno Novartisovo tovarno zdravil. Od leta 2013, odkar jo vodi Mariborčan Simon Rečnik, so dosegli petkratno povečanje obsega proizvodnje in števila zaposlenih in velik napredek v tehnologiji.

Pakirni center za zdravila v Lendavi se je odprl leta 2009. Kakšne mejnike ste dosegli v dobrem desetletju?

»V okviru strategije preoblikovanja je Novartis v Lendavi leta 2009 zgradil svoj pakirni center za zdravila v trdnih farmacevtskih oblikah. S tem je Lendava dobila razvojno priložnost, da v prihodnjih letih postane eden od pomembnih delov Novartisove generične farmacevtske proizvodnje na svetu. V dobrem desetletju pa smo presegli vsa pričakovanja in iz start upa postali ključni dobavitelj Novartisovih tako inovativnih kot generičnih zdravil v trdnih oblikah za ves svet. Začeli smo z nekaj deset zaposlenimi in petimi pakirnimi linijami. Danes imamo 26 pakirnih linij in več kot 550 zaposlenih. Postali smo največja Novartisova proizvodna lokacija za zadnjo fazo izdelave zdravil in hkrati vodilni pakirni center. Lani smo tako oskrbovali bolnike z več kot 4000 različnimi končnimi izdelki – zdravili na več kot 150 svetovnih trgih na vseh celinah. V letu 2020 smo zapakirali in odpremili skoraj sedem milijard tablet in kapsul.«

Trdni izdelki Lendava - 1
Novartis
V letu 2020 so v Lendavi zapakirali in odpremili skoraj sedem milijard tablet in kapsul.

Laična javnost si predstavlja, da zgolj pakirate zdravila. Kaj pa še počnete?

»Pakirni proces pri zdravilih je bistveno bolj zahteven od pakiranja večine izdelkov za široko potrošnjo. V pakiranju, torej zadnji fazi izdelave zdravila, je veliko posebnosti in zahtev, ki jih je treba izpolniti, da lahko pride do bolnika kakovostno, varno in učinkovito zdravilo. To, kar mi počnemo v Lendavi, je pravzaprav to, da izdelujemo zdravila. Tablete in kapsule, ki so proizvedene pri naših dobaviteljih, še niso zdravilo, ki bi bilo uporabno za bolnike. To postanejo šele, ko so v celoti zaščitene pred vplivi okolja in primerno označene. Vse to se zgodi pri nas v Lendavi. Zadnja faza izdelave zdravila je tako izjemno pomemben del celotnega procesa izdelave zdravila. Zaradi kompleksnosti in zahtevnosti obstaja veliko možnosti za napake prav v tej fazi, zato je nujno, da je kakovost 'vgrajena' v naše procese in da vsi postopki vključujejo zahtevana preverjanja in testiranja. Pri tem nam danes v veliki meri že pomaga 4.0 tehnologija.«

Kako je na vaše poslovanje vplivala pandemija?

»Učinki pandemije so bili in so še večplastni. Gotovo gre za največjo motnjo v svetovnih oskrbovalnih verigah, ki se kaže tudi v razmeroma stabilnih poslovnih modelih. Zelo sem vesel, ko lahko povem, da od prvega dne pandemije bolnike nemoteno oskrbujemo z našimi zdravili. To je zagotovo eden naših največjih dosežkov. Čeprav so bili tudi naši zaposleni, posebej v prvih valovih, odsotni zaradi učinkov pandemije, nam je uspelo izpolniti zavezo bolnikom in jim nemoteno omogočati dostop do njihovih terapij. Zasluga za to gre v veliki meri predanosti in inovativnosti našega tima.«

Omenjate inovativen pristop k reševanju izzivov pandemije. Kaj konkretno mislite?

»Eden naših ključnih procesov je sproščanje zdravil na trg. Ko smo se srečali s pandemijo in delom na daljavo, smo se tega izziva lotili na inovativen način in uvedli postopke tako imenovanega brezpapirnega sproščanja zdravil na trg. Ne samo da smo tako zagotovili kontinuiteto oskrbe zdravil, ampak smo poleg tega še prihranili, in sicer 150 tisoč strani A4-papirja in 750 kubičnih metrov vode. S tem smo prispevali k zmanjševanju Novartisovega okoljskega odtisa in s tem majhnim, a pomembnim korakom pripomogli k uresničevanju prioritet v okviru Novartisove trajnostne politike. Večja dostopnost zdravil, ki omogoča nepretrgano oskrbo bolnika z zdravili, hkrati vpliva tudi na stroške naših procesov. Vemo, da so zdravstvene blagajne po vsem svetu pod velikimi pritiski, saj gredo demografski trendi v smer staranja prebivalstva. V Novartisu se zelo trudimo povečati dostopnost zdravil, tako da stalno izboljšujemo naše procese in s tem zmanjšujemo stroške. Tako smo na primer malo pred izbruhom pandemije v Lendavi uvedli prebojne rešitve tudi s 3D-tiskanjem, te potenciale pa razvijamo še naprej. Inovativno razmišljanje izven okvirjev kot odgovor na nove izzive so dobre plati epidemije, ki jih piše naš tim.«

Pristopi, ki jih omenjate, so del tako imenovane industrije 4.0. Kaj ta pomeni za farmacevtsko industrijo?

»Tudi ali še posebej zato, ker je farmacevtska industrija ena najbolj zakonsko reguliranih, je industrija 4.0 za nas nujnost. Seveda je zelo pomembna tudi za druge industrijske panoge. Z avtomatiziranimi procesi zmanjšujemo možnosti napak, digitalizacija procesov zaposlenim omogoča, da se bolj osredotočijo na opravila z višjo dodano vrednostjo, ponavljajoča se opravila z nizko dodano vrednostjo pa opravi 'tehnika'. Naša lokacija dela v tej smeri nadaljnji preboj proti proizvodnji z višjo dodano vrednostjo, kar nas dela še bolj zanimive za mlade talente, ki bi sicer iskali možnost izobraževanja in dela v tujini. Z odličnim delom in inovativno štipendijsko shemo želimo mlade iz naše regije, pa seveda tudi širše, privabiti v naš mladi kolektiv. Ponujamo jim odlično karierno pot v kljunu Slovenije, v Prekmurju, kjer je čisto blizu njih vrhunsko farmacevtsko mednarodno okolje s 4.0 industrijo.«

Simon Rečnik_1
Novartis
Kot poudarja direktor Simon Rečnik, mladim ponujajo odlično karierno pot v kljunu Slovenije, v Prekmurju, kjer je čisto blizu njih vrhunsko farmacevtsko mednarodno okolje s 4.0 industrijo.

Kako se tega prehoda lotevate v Lendavi?

»V zadnjem letu in pol smo izrazito nadgradili naše pristope k stalnemu izboljševanju, tako da kot vodilna pakirniška proizvodna lokacija še bolj intenzivno vpeljujemo prebojne ideje. Skoraj 100 naših zaposlenih sodeluje v delovnih skupinah, ki so neposredno vpete v iskanje idej za povečanje učinkovitosti na različnih področjih. Letos smo tako z najnovejšo investicijo pridobili novo, popolnoma avtomatizirano linijo, ki omogoča pakiranje posebej občutljivih zdravil, imunosupresivov. Gre za inovativno rešitev, ki smo jo razvili skupaj s proizvajalcem linij in vanjo integrirali stroj za vrečkanje v celovito 'end-to-end' rešitev. Naši sodelavci so tako vir novih idej, ki prispevajo k boljšemu in hitrejšemu delu in na koncu k boljši dostopnosti Novartisovih zdravil.«

Pa ne pomeni več avtomatizacije tudi manj potreb po zaposlenih?

»Naša realnost je taka, da se moramo boriti za večjo dostopnost zdravil za bolnike. To pa je mogoče le z nižanjem proizvodnih stroškov. Avtomatizacija procesov nam na tej poti odpira nove priložnosti, ki prinašajo več naročil ali širitve v dodatne proizvodne procese. Z zanesljivostjo izpolnjevanja naših zavez in stalnim delom na naši konkurenčnosti raste tudi zaupanje našega globalnega vodstva, ki je v zadnjih letih še posebej prepoznalo pomen Slovenije znotraj Novartisa, kar se kaže v številnih investicijah. To nam daje veter v jadra in potrditev, da delamo prav in te procese nadaljujemo.«

Imate težave s pridobivanjem kakovostnega kadra?

»Želimo si povečati zavedanje regionalnega okolja, da ima Novartis v kljunu Slovenije atraktivno poslovno okolje z mednarodno zasedbo. Imamo več kot 180 zaposlenih z univerzitetno in podiplomsko izobrazbo, magistre farmacije, kemike, pa tudi strojne in druge inženirje in družboslovne profile. Gre za pomembno kalilnico Novartisovih kadrov tudi zunaj naše lendavske lokacije. V prejšnjih letih smo imeli intenzivno in hitro rast, ključno za naprej pa je, da pritegnemo najboljše talente, ki bi sicer iskali priložnosti v Ljubljani ali tujini. To skušamo doseči tudi z inovativno štipendijsko shemo, s katero razpisujemo dve štipendiji za najbolj nadarjene in zavzete mlade ljudi, ki bi študirali na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru. Gre za dve zelo atraktivni štipendiji, kar je še pomembneje, s priložnostjo za zanimivo kariero v enem od vodilnih svetovnih farmacevtskih podjetij. Gre za skupni projekt z Univerzo v Mariboru, pri čemer računamo tudi na podporo regionalne razvojne agencije. V Sloveniji smo daleč od policentrizma, zato želimo jasno pokazati, da imamo tudi tukaj v Lendavi atraktivno poslovno okolje z velikim potencialom.«

Simon Rečnik_3
Novartis
»V prejšnjih letih smo imeli intenzivno in hitro rast, ključno za naprej pa je, da pritegnemo najboljše talente, ki bi sicer iskali priložnosti v Ljubljani ali tujini,« meni Rečnik.

Privlačnost poslovnega okolja pa ni zgolj v vaši domeni, veliko vlogo igra verjetno tudi davčna politika države.

»Drži, davčna politika je zelo pomemben instrument za zagotavljanje delovnega okolja z visoko dodano vrednostjo. Novartis v Sloveniji že vrsto let poudarja, da so za preboj v družbo z višjo dodano vrednostjo potrebne tudi spremembe v obdavčitvi dela.«

Kakšni so vaši cilji za naprej?

»Novartis je v pakirni center v Lendavi vložil že več kot 110 milijonov evrov neposrednih investicij, tako smo lahko razvili tovarno zdravil z najširšim portfeljem inovativnih in generičnih zdravil Novartisa. Naša pot bo še naprej šla v smeri povečevanja deleža inovativnih zdravil, pri tem pa se bomo z izboljšavami procesov še naprej trudili povečevati dostopnost zdravil za naše bolnike. S prebojnimi idejami in neusahljivim entuziazmom, ki nas krasi, bomo kazali pot drugim in tako še utrdili vlogo ene od vodilnih Novartisovih in globalnih pakirniških tovarn za zdravila v trdnih farmacevtskih oblikah. To pa bomo lahko dosegli le s privabljanjem talentov in razvojem naših sodelavcev, saj so znanje, pogum in vztrajnost ključ do uspeha, ne glede na to, kaj počneš.«

DJI_0068
Novartis
Novartis je v pakirni center v Lendavi vložil že več kot 110 milijonov evrov neposrednih investicij.

tovarna-trdnih-izdelkov lek-lendava novartis trdni-izdelki-lendava simon-rečnik
Kaj zdaj berejo drugi