vestnik

Matej Fišer o življenju na Dunaju: »Oblast ne vzbuja občutka, da je dreser ljudstva«

Ines Baler, 19. 11. 2020
Matej Fišer
Dunaj
Aktualno

Čeprav tudi v Avstriji velja popolno zaprtje javnega življenja, v prestolnici upajo, da bodo božični sejmi vsaj delno izvedeni.

V Avstriji velja popolno zaprtje države predvidoma do 7. decembra. Čeprav stroge omejitve gibanja veljajo tudi podnevi, Matej Fišer, ki v avstrijski prestolnici živi in dela, pravi, da so prebivalci zaostritev ukrepov pričakovali in to sprejemajo kot objektivno dejstvo. Meni, da se v Sloveniji in Avstriji precej razlikujeta načina komunikacije. »V Avstriji oblast ne vzbuja občutka, da so neke vrste dreserji ljudstva, kot je to v Sloveniji, kjer je vedno v podtonu neka grožnja z represivnim aparatom. Na Dunaju so vsak teden kakšne demonstracije ali protesti. Ampak ne vidiš kordonov policistov, ki bi varovali oblast pred ljudstvom. Zavarujejo kraj in zagotavljajo varnost tako demonstrantom kot tistim, ki hodijo mimo in jih to ne zanima.«

dunaj, covid19, avstrija
Matej Fišer
Dunaj

V Avstriji je tako prisoten občutek, da oblast deli usodo z ljudstvom, kancler Sebastian Kurz komunicira v živo sam in ne prek posrednikov. Fišer ocenjuje, da to ljudem daje občutek, da je z njimi. »Oblast ozavešča ljudi, da mora vsak poskrbeti zase, in nihče ne pričakuje, da jih bo varoval kdo drug.« Razlika je tudi v tem, da so ukrepi v Avstriji napovedani nekaj dni prej. Ljudje ne izvedo zanje popoldne, veljati pa bi začeli že prihodnje jutro. 

dunaj, covid19, avstrija
Matej Fišer
Dunaj


»Naši ljudje so bolj navajeni na 'šraufnciger' metode. Ko kakšen Dunajčan sprašuje o ukrepih v Sloveniji, ne razume koristi nekaterih ukrepov. Eden takih je tisti o prehajanju mej med občinami in da si moraš sam napisati dovoljenje, če želiš v drugo občino na svoj vrt ali vikend,« nadaljuje Fišer in pristavi, da je pri tem treba upoštevati, da Avstrijci nikoli niso brali Alana Forda in ne poznajo ukrepov Milke Planinc in ekoloških akcij, kot so bile »par – nepar«, »stabilizacija« z izklapljanjem elektrike in »bencin na bone«. »Nekaterih stvari njim pač ne moreš razložiti, ker so zunaj njihove domišljije, pri nas pa so realnost. Naši ljudje so bolj navajeni nadrealističnih štosov in so bolj prožni. Bolj jih lahko nateguješ. To pristojni v kriznih časih izkoristijo ali pa drugače ne vedo, ker so v takšnem sistemu socializirani.« 

dunaj, covid19, avstrija
Matej Fišer
Dunaj
Največje žarišče okužb pri severnih sosedih je Dunaj, ki je okrašen, začeti pa bi se morali že božični sejmi, ki prinašajo denar turistov. »Za zdaj ti sejmi še niso odpovedani. Vsi upajo, da bodo vsaj delno izvedeni, ker to daje mestu karakter, in ljudje se temu zlepa ne odpovedo.«

Pouk v avstrijskih šolah poteka na daljavo, v času zaprtja države javni prevoz teče, podjetja v Avstriji, ki imajo možnost, v celoti ali vsaj delno izvajajo delo od doma. Fišer pove, da so v času sprostitev nekaterih zajezitvenih ukrepov zaradi covida-19 nekatera podjetja ohranila sistem, da niso bili vsi zaposleni hkrati v službi, temveč so se izmenjavali. 

»Ko kakšen Dunajčan sprašuje o ukrepih v Sloveniji, ne razume koristi nekaterih ukrepov. Eden takih je tisti o prehajanju mej med občinami in da si moraš sam napisati dovoljenje, če želiš v drugo občino na svoj vrt ali vikend.«

dunaj matej-fišer koronakriza