vestnik

(MATURA 2022) »Po eni strani mi je žal, ker je konec enega zelo lepega obdobja, po drugi strani pa se neizmerno veselim študija in novih znanj«

A. Nana Rituper Rodež, Ines Baler, 14. 7. 2022
Niko Časar
Tudi to je posledica kovidnega časa: dijaki Gimnazije Murska Sobota so odplesali maturantski ples le dva dni prej, kot so izvedeli za maturitetne rezultate.
Aktualno

Dijaki zaključnih letnikov srednjih šol so nestrpno pričakovali prvo polovico julija in rezultate zrelostnega izpita. Po dveh letih je matura znova potekala običajno kot pred epidemijo, pa čeprav so zdajšnji maturantke in maturantje minula tri šolska leta preživeli dokaj neobičajno in se v različno dolgih obdobjih šolali od doma. Preverili smo, kako so se odrezali dijaki na pomurskih srednjih šolah, s tem da jih kar nekaj obiskuje srednje šole v drugih slovenskih krajih ali v tujini.

Najprej so se preteklo sredo z uspehom seznanili tisti, ki so v spomladanskem roku opravljali poklicno maturo. Na Dvojezični srednji šoli (DSŠ) Lendava je k njej pristopilo 32 dijakov, od tega 16 iz programa strojni tehnik, šest iz programa ekonomski tehnik, devet iz programa kemijski tehnik in en dijak iz programa tehnik mehatronike. Uspešni so bili vsi, Vito Houbar iz programa strojni tehnik in iz občine Turnišče je postal zlati maturant z 22 doseženimi točkami.

vito houbar, zlati maturant
Osebni arhiv
Vito Houbar, DSŠ Lendava: »Na maturo se nisem posebej pripravljal, razen zadnjih nekaj tednov. Večino potrebnega znanja sem pridobil med učenjem čez leto, znanje pa sem ob koncu le ponovil in utrdil. Posebne motivacije nisem imel, vseskozi pa je bila prisotna želja po čim boljšem uspehu. Matura je bila kar zahtevna, vseeno pa mi ni predstavljala posebnih težav. Izobraževanje nameravam nadaljevati na študiju strojništva v Mariboru, o zaposlitvi pa zaenkrat še ne razmišljam. Prej želim dokončati študij.«

Tudi Gimnazija Franca Miklošiča Ljutomer (GFML) je poročala o stoodstotnem uspehu na poklicni maturi. Opravilo jo je 21 dijakinj in trije dijaki programa predšolska vzgoja. Zlata maturantka je z 22 točkami postala Špela Hanžel iz občine Radenci. Uspešnih je bilo tudi sedem udeležencev izobraževanja odraslih v poklicnem tečaju predšolska vzgoja.
Stoodstotni uspeh so dosegli tudi na Biotehniški šoli (BŠ) Rakičan, kjer je maturo opravilo devet dijakov iz programa kmetijsko-podjetniški tehnik, in na Srednji šoli za gostinstvo in turizem Radenci, kjer je k preizkusom pristopilo 22 srednješolcev.

Na Ekonomski šoli (EŠ) Murska Sobota je zrelostni izpit uspešno opravilo vseh 30 dijakov programa ekonomski tehnik. Zlati maturanti so postali Lea Marinič iz občine Veržej in Iva Simonič iz občine Ormož, obe sta dosegli vseh 23 možnih točk, ter Januš Merklin iz mestne občine Murska Sobota, ki je zbral 22 točk. V programu logistični tehnik je bilo od devetih dijakov uspešnih osem. Ena dijakinja, Rina Milaković iz občine Lendava, je s 23 točkami postala zlata maturantka.

rina milaković, zlata maturantka
Osebni arhiv
Rina Milaković, EŠ Murska Sobota: »Študirati želim radiološko tehnologijo na zdravstveni fakulteti v Ljubljani. Ker so tam vedno visoke omejitve, sem se zavedala, da če želim biti sprejeta, se bom morala na maturi maksimalno potruditi. S tem ciljem sem si pripravila načrt učenja. Želela sem predelati maturitetne predmete še pred začetkom mature, zato sem maja vsak teden enega preučila in nato vsakega pred posameznim ustnim in pisnim izpitom ponovila. Za pisne izpite sem vadila predvsem z reševanjem maturitetnih pol iz prejšnjih let, za ustne pa sem se učila iz zapiskov. Tudi profesorji so bili v veliko pomoč, saj smo zadnji mesec namenili predvsem pripravam, prav tako so nam bili na voljo za kakršna koli vprašanja. Ustni izpiti so se mi zdeli veliko lažji kot pisni, saj zanje dobiš točno gradivo, medtem ko pri pisnih lahko pričakuješ kar koli, kar si v štirih letih pri pouku predelal.«

V spomladanskem roku je poklicno maturo opravljalo tudi 96 dijakov iz Srednje zdravstvene šole (SZŠ) Murska Sobota, uspešnih jih je bilo 80. Šola se lahko pohvali z devetimi zlatimi maturanti. Vse točke so zbrali Lea Jelen Anđelič iz občine Puconci, Ana Štrakl iz občine Gornje Radgona in Tina Skuhala iz občine Križevci, ostali zlati maturanti so še Lana Kelemen, Žan Perkič, Nika Šeruga (vsi iz mestne občine Murska Sobota), Gloria Verbančič iz občine Turnišče, Eva Grabnar iz občine Ljutomer in Tinkara Kosi iz občine Sveti Tomaž. Iz šole so še sporočili, da so v programu bolničar-negovalec zaključni izpit uspešno opravili vsi, ki so k njemu pristopili, Jana Koren iz občine Križevci je prejela spričevalo s pohvalo.

tina skuhala, zlata maturantka
Osebni arhiv
Tina Skuhala, SZŠ Murska Sobota: »Moj največji zagon za učenje za maturo je bila velika želja po sprejemu na študij. Doseči sem morala čim več točk, saj so pri sprejemu omejitve. Na vsak predmet sem se pripravljala na malce drugačen način, veliko sem reševala stare pole, nato pa sem se učila po vrsti, kot so bili urniki pisnih in ustnih izpitov. Pri nekaterih predmetih smo veliko naredili že pri pouku in na pripravah, zato je bilo potrebnega manj učenja. V primerjavi s prejšnjimi maturami se mi letošnja ni zdela zelo zahtevna, ampak vseeno nisem pričakovala takšnega velikega uspeha. Šolanje bom jeseni nadaljevala na zdravstveni fakulteti v Ljubljani, smer radiološka tehnologija.«

Na Srednji poklicni in tehniški šoli (SPTŠ) Murska Sobota je maturo pisalo 128 dijakov v programih elektrotehnik, strojni tehnik, tehnik oblikovanja in tehnik računalništva. Uspešnih je bilo 124 srednješolcev. Tudi na tej šoli imajo devet zlatih maturantov. Vseh 23 točk sta zbrala Benjamin Rajner in Jan Sreš, oba iz občine Beltinci, ter Luka Ivančič iz občine Ljutomer. 22 točk pa so dosegli Blaž Makari iz mestne občine Murska Sobota, Timo Kosi iz občine Veržej, Larisa Puhan iz občine Moravske Toplice, Ana Kotnjek iz občine Lendava, Alina Žižek iz občine Puconci in Vid Kramar iz občine Črenšovci.

zlati maturant, jan sreš
Osebni arhiv
Jan Sreš, SPTŠ Murska Sobota: »Za maturo sem se motiviral z željo po študiju in delu v svoji stroki. Pripravljal sem se v glavnem z reševanjem maturitetnih pol iz prejšnjih let, pa tudi z lastnimi zapiski, ki sem si jih nabral v zadnjih štirih letih. Med stresnim časom mature se nisem pozabil tudi kaj pozabavati. Razen slovenščine se mi preizkusi niso zdeli pretirano zahtevni. Šolanje bom nadaljeval na fakulteti za strojništvo v Ljubljani in upam, da jo bom zaključil kot magister inženir strojništva. Moja sanjska zaposlitev bi bila v urarstvu nekje v tujini.«

V ponedeljek so se z rezultati seznanili tudi maturanti, ki so opravljali splošno maturo v spomladanskem roku. Na Gimnaziji Murska Sobota (GMS) je k letošnjemu spomladanskemu roku splošne mature prvič pristopilo 87 dijakov in dijakinj. 84 kandidatov, tj. 96,55 odstotka, je bilo na maturi uspešnih, trije pa mature niso opravili. Na soboški gimnaziji imajo tudi tri zlate maturante, ki so zbrali 30 ali več točk, to so Alja Kerec iz občine Cankova, Mišel Novak iz občine Moravske Toplice in Matic Sečko iz občine Tišina. Dijakov, ki so na splošni maturi dosegli odličen uspeh, torej so zbrali vsaj 23 točk, pa je 25, kar pomeni 29 odstotkov vseh.

thumbnail_IMG-2910
Osebni arhiv
Matic Sečko, GMS: »Rezultati so bili nekako pričakovani, s tem da je bilo ocenjevanje zelo strogo, še posebno pri slovenščini. Tudi naloge in izpiti, ko smo se pogovarjali, so bile precej zahtevni. Šolanje bom nadaljeval na Medicinski fakulteti Univerze v Mariboru, saj o tem, da bi postal zdravnik, razmišljam že od otroštva. Rad bi delal v plastični kirurgiji, zavedam pa se tudi, da je za to področje zelo težko dobiti specializacijo. Kam me bo vodila pot, še ne vem, odprte so vse možnosti, tudi za tujino. Te najdaljše počitnice bom izkoristil za sprostitev in uživanje, morda bom nekaj časa tudi delal. Veselim se novih izzivov in verjamem, da je namesto objokovanja preteklosti treba gledati naprej in slediti svojim ciljem.«

Na GFML je k spomladanskemu roku mature pristopilo 85 dijakinj in dijakov, maturo so vsi uspešno opravili, povprečno število točk pa je 21,92. Štirje maturantje splošne gimnazije so dosegli prag 30 in več točk ter postali zlati maturanti. To so Jan Dlouhy in Andromeda Gabor iz občine Radenci, Ajda Kuhar iz občine Moravske Toplice in Katja Huber iz mestne občine Murska Sobota. Še štirje dijaki so dosegli 29 točk, kar jim daje realne možnosti, da po vpogledu in pritožbi na Republiški izpitni center dosežejo prag 30 točk.

20220711_123002 (1)
Osebni arhiv
Katja Huber, GFML: »Imela sem dober občutek, da bom zlata maturantka, pa me je zelo presenetilo. Jeseni bom šla študirat slovenistiko in anglistiko na Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani, saj si želim postati učiteljica. Kolikor mi bo čas dopuščal in ob petkih pa se bom še naprej posvečala glasbi in petju. Pred mano so dolge počitnice, nedavno smo se vrnili z maturantskega izleta v Grčiji, kar je pripomoglo, da smo lažje preživeli čas čakanja na rezultate, v prihodnje bom šla na morje, s prijatelji z vlakom po Evropi ter nato še v Frankfurt na Teden slovenščine. Občutki pred novimi izzivi so sladko-grenki. Po eni strani mi je žal, ker je konec enega zelo lepega obdobja, ki sem ga preživela na tej srednji šoli, po drugi strani pa se neizmerno veselim študija in novih znanj.«

Letos je k splošni maturi pristopila tudi druga generacija dijakov in dijakinj umetniške gimnazije, smer gledališče in film. Maturo je opravljalo 24 dijakinj in dijakov, vsi so maturo uspešno opravili in dosegli povprečno kar 22 točk. Velja poudariti, da je tudi letos dvema dijakoma, Tinetu Lukaču in Juretu Šimonki, uspelo opraviti sprejemne izpite na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo (AGRFT). Tudi dijaki maturitetnega tečaja so bili uspešni, vseh pet kandidatov je maturo uspešno opravilo.

Na DSŠ Lendava je k maturi pristopilo 13 dijakov, eden med njimi pa pri enem predmetu ni bil uspešen. Kot nam je povedala ravnateljica Silvija Hajdinjak Prendl, so z rezultatom letošnje spomladanske mature, ob upoštevanju epidemioloških razmer in dolgotrajnem šolanju od doma, kar je gotovo vplivalo na znanje dijakov, lahko zadovoljni.

Na EŠ Murska Sobota je k splošni maturi v spomladanskem izpitnem roku pristopilo 18 kandidatk in kandidatov, od tega je bilo 16 uspešnih. Dodatni peti predmet splošne mature so opravljali štirje dijaki in vsi so bili uspešni.

Matura 2022 v številkah

Splošno maturo je v letošnjem spomladanskem roku uspešno opravilo 5194 oziroma 95,41 odstotka kandidatov (lani 97,26 odstotka). Če prištejemo še kandidate z maturitetnim tečajem in odrasle, je maturo v prvem poskusu uspešno opravilo 5288 oziroma 94,43 odstotka kandidatov (lani 5562 oziroma 96 odstotkov). Splošne mature v spomladanskem roku ni opravilo 250 kandidatov, pri tem ima eno negativno oceno 96, dve 112, tri ali več pa 42 kandidatov. Maturitetno spričevalo s pohvalo, to so zlati maturanti, sta letos prav tako kot lani prejela 302 kandidata, od tega je bilo 172 deklet in 130 fantov. Najvišji možni splošni uspeh, vseh 34 točk, pa je doseglo 18 dijakov, lani trije manj.

Poklicno maturo je prvič v celoti uspešno opravilo 7116 oziroma 91,29 odstotka kandidatov (lani 93,58). Maturitetno spričevalo s pohvalo, zanj je bilo treba zbrati 22 ali 23 točk, je prejelo 296 kandidatov (lani 552).

sptš, dijaki, učenci, pouk, šola, srednja-poklicna-in-tehniška-šola
Vanesa Jaušovec
Dijaki so se zadnja tri leta srečevali s covidnimi razmerami, tudi letošnja generacija maturantov je bila deležna omejitev s prekinitvami in delom od doma.

Doseženi vsi temeljni cilji

Dijaki in dijakinje so imeli do 14. julija čas za ugovor na Republiški izpitni center (RIC), kar pomeni, da bo še kakšen dijak uspešno opravil maturo, si zvišal prepotrebne točke za vpis na želeno fakulteto ali morda postal zlati maturant. Darko Zupanc, direktor RIC, je med drugim povedal, da je bil spomladanski rok tako splošne kot poklicne mature kljub vsemu pod vplivom covida-19 ter da so se dogovarjali za izvedbene prilagoditve.
Predsednik državne komisije za poklicno maturo Boris Dular pa je omenil, da so se dijaki zadnja tri leta srečevali s covidnimi razmerami in da je bila letošnja generacija maturantov deležna omejitev s prekinitvami in delom od doma. Komisija je ocenila, da je dejansko pridobljen obseg znanja manjši, kot bi bil v normalnih razmerah, a so bili vseeno doseženi vsi temeljni cilji.

matura poklicna-matura splošna-matura