vestnik

"Otroci še vedno veliko trpijo"

Majda Horvat, 2. 4. 2018
Aktualno

Marija Šauperl je sodna izvedenka za socialno delo. Nekateri starši zaradi različnih okoliščin ne zmorejo ali ne znajo zaključiti nek partnerski odnos na način, da bi ga razmejili od starševskega in da bi prepoznavali, kaj je otroku v korist. 

Ministrstvo za pravosodje je lansko leto objavilo javni poziv za zbiranje kandidatov za sodne izvedence za področje socialnega dela, kar se je zgodilo prvič v zgodovini slovenskega sodstva. Med prvimi petimi zapriseženimi sodnimi izvedenci za področje socialnega dela je tudi Marija Šauperl s Centra za socialno delo Gornja Radgona.
V čem je mnenje, ki ga izdaja center za socialno delo, drugačno od izvedeniškega mnenja?
»Sodišče se odloči za pridobitev izvedeniškega mnenja takrat, ko se odloča o zadevi in pri tem ne razpolaga z nekim strokovnim znanjem. Sodišče pripravi zahteve izvedencu, torej vprašanja, na katera izvedenec mora odgovoriti. To je prva bistvena razlika od mnenja, ki ga o neki zadevi pripravlja center za socialno delo, in ki tudi ima drugačno obliko od izvedeniškega mnenja. Izvedeniško mnenje ima pri odločanju sodišča tudi drugačno pozicijo. Mnenje centra za socialno delo sodišče lahko upošteva ali ne, medtem ko se izvedeniško mnenje šteje kot dokazno gradivo in je sodišče na to mnenje tudi vezano. Izvedenec je lahko tudi zaslišan in lahko pojasni mnenje, ki ga je podal, vprašanja pa mu lahko postavljajo tudi odvetniki. Izvedeniško mnenje torej ima večjo težo od mnenja, ki ga poda center za socialno delo, in s tem tudi večjo odgovornost.«
Ali bo izvedenstvo socialne stroke prispevek k hitrejšim odločitvam sodišča?
»Težko bi rekla, da bodo zato postopki krajši, nedvomno pa je, in v to sem prepričana, da socialna stroka zna in zmore pripraviti taka izvedeniška mnenja, ki bodo zajela vse okoliščine in odgovorila na vprašanja v smislu varovanja in ščitenja pravic in koristi otroka. Seveda pa so za to potrebne tudi izkušnje in dodatna znanja. Priti s fakultete in misliti, da znaš in zmoreš delati kot izvedenec, je nemogoče, in to velja za katero koli stroko. Za takšno delo so potrebna leta izkušenj ter dodatnega in permanentnega izobraževanja. Sama sem zato končala tudi študij Gestalt terapije, kar sem potrebovala pri svojem delu, in če sem hotela delati tako kot želim delati.
Žal je danes še veliko duševnega in čustvenega trpljenja otrok, ko se starši razhajajo in v situacijah, ko ne zmorejo ločiti dosedanjega partnerstva od nadaljnjega starševstva. Da delam v dobro otrok je del mojega poslanstva in to mi je izziv tudi v prihodnje. Čeprav ob tem staršem večkrat ni všeč, kar jim povem. Ampak gre za varovanje pravic in koristi otrok, in če si na strani otrok, kar izvedenec mora biti, tudi moraš videti, kaj je otroku v največje dobro.«
Ali bo izvedenec lahko o tem vprašal tudi otroka?
»Vsekakor ga bo lahko vprašal. Zakon o upravnem postopku določa, da ima otrok pravico biti seznanjen na primer z razvezo ali razpadom partnerske zveze ali s tem, kje bo živel, torej s pomembnimi odločitvami, ki zadevajo otroka, če seveda razume pomen dogajanja. Ima pa tudi pravico izraziti svoje mnenje. Otroci bodo vsekakor vključeni v postopek, vendar bo to odvisno od njihove starosti in razvoja, ki so ga dosegli. Gre torej za soodvisnost.«
Katera vedenja staršev otrokom povzročajo največ stisk, pa lahko preberete v celotnem intervjuju, ki je na voljo v tiskanem Vestniku.
sodni izvedenec vzgoja otrok marija šauperl
Kaj zdaj berejo drugi