vestnik

(RD LENDAVA) Pogrešajo polno Bukovniško jezero

Jože Gabor, 19. 7. 2022
Jure Zauneker
Ribiči Ribiške družine Lendava med lansko selitvijo rib iz Bukovniškega jezera k ribiškemu domu v Lendavo. Foto Jure Zauneker
Aktualno

Ribe je pripravljal tudi za predsednike države in ministre.

Predsednik Ribiške družine (RD) Lendava Jožef Jerebic se je za ribištvo navdušil že v otroških letih, ko je z drugimi otroki preživljal lepe dneve ob Muri v Melincih in se družil s starejšimi ribiči.

Vedno ga je vleklo k Muri in tudi sedaj mu je največje veselje loviti ribe ob tej reki. Najprej je bil vodja temeljne enote Črenšovci RD Lendava, pred leti pa je postal predsednik družine, kjer se lahko pohvalijo z dobro organiziranostjo in skrbjo, da so vode na območju sedmih pomurskih občin bogate z ribjim življem. »Sem murski ribič in vedno najdem kak kot ob reki, kjer uživam v naravi in ribolovu. Ob tem sem tudi čebelar in še kar nekaj drugih hobijev imam, tako da mi od upokojitve nikoli ni dolgčas. Vsako jutro malo po peti uri se usedem na kolo in kolesarim do Ižakovcev in nazaj ali do Črenšovcev in Odrancev.« Prija mu namreč sveži zrak, kar je eden od glavnih razlogov, da je ribič.

Na svetovno prvenstvo

Člani upravnega odbora ribiške družine, vodje enot in čuvaji zelo dobro sodelujejo, tako da hitro odreagirajo, če je to potrebno. Tako je bilo tudi ob selitvi rib iz Bukovniškega jezera v ribnik ob ribiškem domu v Lendavi, ob poginih rib in podobno. Poskrbeli so tudi, da so finančno stabilna družina z rezervo, če bi prišlo do kakšnih težav v prihodnje. »Največ prihodkov smo imeli z našimi aktivnostmi pri Bukovniškem jezeru, česar pa sedaj ni. Zato upamo, da bo v jezeru čim prej spet voda. Pri Bukovniškem jezeru rad posedim, kakor tudi drugi naši člani ter obiskovalci in turisti.«

dobrovnik, bukovniško-jezero
Jure Zauneker
Jožef Jerebic: »Največ prihodkov smo imeli z našimi aktivnostmi pri Bukovniškem jezeru, česar pa sedaj ni. Zato upamo, da bo v jezeru čim prej spet voda.« Foto Jure Zauneker

V Muri je zaradi nizkega vodostaja trenutno malo rib, saj se v takih razmerah s tokom umaknejo tja, kjer je več vode, torej na Hrvaško, kjer se reka razliva. Upa, da se bodo tudi tu razmere kmalu izboljšale, a je opaziti, da do nizkega vodostaja reke prihaja dokaj pogosto, česar pred desetletji ni bilo toliko.

RD Lendava so ustanovili pred 63 leti. V družini je 550 članov, ki delujejo v petih temeljnih enotah: Črenšovci, Dobrovnik, Kot, Lendava in Petišovci.

»Veseli nas, da je med člani tudi 56 mladih ribičev, s čimer imajo nekatere druge ribiške družine v Sloveniji precej težav, saj med mladimi ni zanimanja za sodelovanje v ribiških družinah,« pravi Jerebic. Tako mladi kot starejši ribiči so uspešni tudi na ribiških tekmovanjih. Letošnji ribiški car je Luka Ivanič iz temeljne enote Dobrovnik. Nagrada za zmagovalca je enoletna ribiška dovolilnica. »Naš član Peter Nagy pa je v kategoriji U25 sodeloval na državnem prvenstvu v Radečah, kjer je bil tretji in se je uvrstil na svetovno prvenstvo, kamor se uvrsti pet najboljših ribičev. Žal naši mladi tekmovalki Niki Golinar, ki je tekmovala na državnem prvenstvu v kategoriji U14, to ni uspelo, saj je bila šesta in je za las zgrešila uvrstitev na svetovno tekmovanje.«

So uigrana ekipa

Lendavska ribiška družina ima precej revirjev in lovnih vod, za katere skrbijo v skladu s koncesijsko pogodbo. Žal je pri mrtvicah skoraj v celoti prepovedan vsak poseg v vodo in območje ob vodi, razlaga Jože Jerebic, saj ne smejo vlagati rib in urejati območja. »O vseh naložbah soglašamo. Tako smo odkupili pet arov zemljišča, kjer imamo brunarico ob gramoznici pri spidvej stadionu v Petišovcih. Obnovili smo gostinski lokal v ribiškem domu v Lendavi, zamenjali okna in vrata ter drugo opremo. Tudi v petih enotah smo kupili vso potrebno opremo in orodje.«

Vse kapitalne ribe iz Bukovniškega jezera so sedaj v velikem bazenu pri lendavskem ribiškem domu. Nekoliko jih skrbi, da bi se bazen ob veliki vročini preveč ogrel, a bi potem hitro reagirali in jih preselili drugam. »Naši ribiči in čuvaji so veliko na terenu in hitro opazijo spremembe v vodi. Res smo uigrana ekipa. Žal so tudi pogini, pri čemer ni največja težava onesnaženje, kot je bilo v primeru izliva tople vode iz lendavskih term. Večji pogini so spomladi, ko še ribe ne prebavljajo hrane tako, kot je treba, in jeseni, ko vodne površine prekrije listje in nastajajo plini, takrat ribam primanjkuje kisika.«

V Ledavi je precej rib, tudi v Črncu, a ribiči manj lovijo ob Črncu. Njihov lovni revir ob Muri se začne pri Dolnji Bistrici, saj pri tem veljajo katastrske meje, omejuje jih tudi meja s Hrvaško. O vsakih spremembah v vodi obveščajo Zavod za ribištvo Slovenije, ribiško inšpekcijo, okoljevarstvenike in druge inštitucije. »V naši zakonodaji je precej omejitev, saj je natančno določeno, kje smemo izvajati ribolov, kje smemo čistiti vode in obrežja in podobno.«

Ob pomurskih vodah je še precej možnosti za razvoj turizma, kot je zelo lep primer Bukovniško jezero. Več domačih rib pa bi bilo lahko tudi v ponudbi naših gostinskih lokalov, pove Jože Jerebic. »Sem velik ljubitelj ribjih jedi, ki jih tudi sam pripravljam. Običajno ob organizaciji kakih dogodkov za to zadolžijo mene. Pripravljal sem jih denimo za predsednike države in ministre, ko so bili na obisku v Prekmurju. Tudi za predsednika Pahorja.«

Pravi še, da skrivnost dobrih rib iz prekmurskih voda ni v začimbah, ampak da jih dobro opereš. »Sam ribe operem v vodi štirikrat. Natrem jih tudi s soljo, vendar pa to sol potem hitro splaknem, da je riba ne vsrka vase. Moraš še odstraniti kožo, da ostane le meso. Potem tako okus ribe kakor tudi začimbe pridejo lepo do izraza. Vendar pa ne smeš pretiravati z začimbami. Nekateri, ko smo jim rekli, da so ribe iz Bukovniškega jezera, so rekli, da jih ne bodo jedli, ker imajo okus po zemlji. Ko so jih pa po našem prepričevanju poskusili, pa so bili presenečeni in navdušeni.«

rd-lendava jožef-jerebic bukovniško-jezero