vestnik

Rotary klub Martjanci: Spodbujajo mlade nadarjene Pomurce

A. Nana Rituper Rodež, 26. 11. 2018
Arhiv Rotary Klub Martjanci
Člani Rotary kluba Martjanci s predsednikom Deanom Kövešem so se srečali z Janezom Lipcem, guvernerjem Districta 1912. 
Popularno

Pred petnajstimi leti so na pobudo mariborskih kolegov v Prekmurju ustanovili prvi in doslej edini Rotary klub Martjanci.

Trenutno ima klub sedemnajst članic in članov, od tega petnajst aktivnih, ki se ob sredah sestajajo v gostišču Šinjor. »Družimo se prijatelji, znanci ali kolegi, različnih poklicev, pogledov in nazorov, ter razpravljamo, se posvetujemo in širimo obzorja,« pravi Dean Köveš, predsednik Rotary kluba Martjanci. In doda, da je temeljna dejavnost rotarijcev humanitarnost in pomoč skupnosti, želeli pa bi si tak svet, da ne bi bila potrebna le humanitarna pomoč, ampak bi se lahko vključevali tudi v druge družbene projekte in akcije. »Letos smo v našem rotarijskem klubu delovanje zastavili nekoliko širše, saj poleg tega, da smo aktivni na humanitarnem področju, želimo biti vpeti še na drugih področjih,« pravi. Po posvetovanju s člani so se odločili, da bodo spodbujali mlade nadarjene Pomurce. Ti se lahko prijavijo sami ali jih kdo predlaga. Med drugim bodo pri študiju oziroma nakupu glasbila pomagali dvema uspešnima mladima glasbenikoma, ki študirata v tujini. »Po naključju smo izbrali glasbenike, lahko pa vključimo tudi mlade, ki delujejo na drugih področjih in potrebujejo našo pomoč, lahko so umetniki, raziskovalci, pišejo doktorat … Eno od načel rotarijcev je, da spodbujamo pozitivno klimo in energijo v družbi in da prispevamo za dobrobit naše družbe.«

Delujejo regionalno in globalno

Imajo tradicionalne prireditve, na katerih zbirajo sredstva za humanitarne namene. Ena od njih je oktobrski Ferijev pohod, vsako leto pripravijo tudi dobrodelno gledališko predstavo. Tako bo letos 23. novembra ob 19. uri v Gledališču Park Murska Sobota nastopilo Slovensko ljudsko gledališče iz Celja s predstavo Moški brlog. Del zbranih sredstev bodo namenili nadarjenim mladim, del pa bo šlo za projekt, ki ga izvajajo z OŠ Franceta Prešerna Črenšovci, Društvom Jenamena in Občino Črenšovci. Na skupni prireditvi Glas srca, ki bo v začetku decembra, bodo zbirali sredstva za nakup prilagojenega avtomobila za invalidno osebo.
Letno Rotary klub Martjanci zbere okoli 10 tisoč evrov, ki jih namenijo za različne humanitarne projekte, del denarja od članarine pa gre slovenskemu združenju Rotary, ki financira večje projekte. V petnajstih letih so med drugim pomagali več osnovnim šolam, 50 otrok je prek Zveze prijateljev mladine počitnikovalo v Baški, pomagali so zgraditi klančino za gospoda, ki živi sam in je bil brez nje ujetnik hiše, prispevali za obnovo hiš socialno ogroženih družin, pomagali pri razdeljevanju božičnih paketov prek Rdečega križa in še drugim.

»Najbolj pa sem ponosen na to, pove Köveš, ki je tudi zdravnik, »da se je svetovno rotarijstvo pred 30 leti odločilo, da bo prispevalo k izkoreninjenju otroške paralize. Vsako leto se tako del zbranega denarja nameni za nakup cepiva in v veliki meri jim je uspelo to hudo bolezen izkoreniniti. Program teče dalje, saj so potrebna leta, da se rezultati poznajo.«

Delovati etično in po moralnih načelih

Rotarijci iz Prekmurja so tako del rotarijstva v Sloveniji in tudi del mednarodne skupnosti. Po svetu v skoraj 170 državah deluje okoli 1,2 milijona rotarijcev. Prvi rotarijski klub je pred 113 leti ustanovil Paul Harris v Ameriki z željo, da bi spodbujal prijateljstvo med poslovneži. K sodelovanju je najprej povabil tri prijatelje, zbrana četverica pa je bila treh različnih veroizpovedi in štirih različnih narodnosti. Tudi glede na to je danes eno od osnovnih načel, da delovanje rotarijcev temelji na spolni, verski, rasni in še kakšni enakopravnosti. »Želimo si,« je še povedal Köveš, »da bi se tudi v naš klub vključili ljudje čim več različnih poklicev in nazorov, da čim bolj spoznavamo raznolikost in na ta način prispevamo k večjemu razumevanju in spoštovanju.«
Eno od pravil, ki se jih držijo rotarijci, pa je, poudari, da morajo ne samo v klubu, ampak tudi na svojih delovnih mestih in v življenju delovati po etičnih in moralnih načelih. »Pri tem pa se spraševati, ali je to, kar delam, pravično in ali je v dobrobit in ne na škodo drugega. S svojim delovanjem moramo pokazati odgovornost in ne smemo škoditi ne družbi ne posameznikom.«
Čeprav ni ravno čas za pridobivanje novih članov, so veseli, da jim je uspelo navdušiti mlade, stare od 18 do 30 let, da imajo svoj klub Rotaract klub Martjanci. Tudi podmladek je zelo aktiven in po svojih močeh organizira različne prireditve in zbira sredstva za humanitarne in dobrodelne namene ter s tem dela za družbo, v kateri živi.
rotary klub martjanci rotary klub