vestnik

(Intervju s Sandijem Bauerjem) Mlade igralke se prehitro spogledujejo s tujino

Miha Šoštarič, 30. 3. 2021
Aleš Cipot
Sandi Bauer: "Z dekleti imamo še en cilj, ki naj ostane skrivnost, izdali ga bomo le, če ga bomo dosegli."
Šport

Ženski nogometni klub Nona Pomurje Beltinci igra vidno vlogo tako v slovenskem kot tudi mednarodnem merilu. Ima številne državne naslove in zelo dobre uspehe v evropskem klubskem tekmovanju. Od avgusta 2019 člansko ekipo vodi Sandi Bauer, ki je bil prvi trener že na začetku sezone 2016/17, prej pa je nekaj let deloval v mladinskem pogonu kluba in bil pomočnik takratnega trenerja članske ekipe Bojana Jančarja. Pred zadnjim delom slovenskega prvenstva, v katerega pomurska ekipa vstopa kot vodilna, je Bauer razkril nekaj pogledov in opozoril na nekatere težave.

Po dveh tretjinah prvenstva ste po pričakovanju na prvem mestu sedemčlanske lige. Kako ste zadovoljni s predstavami svoje ekipe?

»Po pričakovanjih smo na vrhu razpredelnice. Naš cilj je vedno biti na vrhu, vendar je za to potrebnega veliko kakovostnega treninga. Rezultat ne pride sam od sebe, zato moram pohvaliti dekleta, ker so izredno delavna, željna dobrih iger in zmag. Imamo res kakovostno skupino igralk, ki so se pripravljene žrtvovati in garati na treningu, zato uspeh ne more izostati. Zavedamo se, da je lahko vedno še boljše.«

Kako bi ocenili konkurenco? So nasprotne ekipe kaj napredovale v primerjavi s preteklimi sezonami?

»S konkurenco se, po pravici povedano, kaj dosti ne ubadam. Pred vsako tekmo se maksimalno pripravimo na svojo igro in ritem, moj moto je vedno bil in bo, naj se drugi ukvarjajo z nami in ne obratno. Veseli pa me, da v vseh ekipah delajo dobro, skušajo nam slediti. Predvsem v Radomljah in Krimu delajo zelo dobro z mladimi in imajo poleg nas takšen podmladek, da se za prihodnost slovenskega ženskega nogometa ni treba bati.«

V nadaljevanju prvenstva se boste z vsemi ekipami pomerili še enkrat. Kaj pričakujete?

»Čakajo nas tekme v obratnem vrstnem redu glede na razpredelnico. Tako imamo tekmo z drugouvrščeno Olimpijo v zadnjem krogu na domačem igrišču. Vmes bosta še polfinale in finale pokala, tako da čaka slovenske ženske nogometne ekipe pestra pomlad. Naš cilj je dobiti obe kroni, vendar imajo tudi nasprotnice svoje načrte, zato moramo biti maksimalno zbrani. Imamo pa z dekleti še en cilj, ki naj ostane skrivnost, izdali ga bomo le, če ga bomo dosegli (smeh).«

nk-nona-pomurje-beltinci, žnk-olimpija
Aleš Cipot
V zadnjem krogu prvenstva bodo Pomurke na domačem igrišču gostile drugouvrščeno Olimpijo.

Tekmovanje mlajših selekcij se še ni začelo. Kako kot trener članske ekipe gledate na to stanje? A bo to, da mlade igralke ne trenirajo in igrajo tekem, imelo trajne posledice tudi za vaš klub?

»Slišati je, da naj bi se tekmovanja za mlajše selekcije začela aprila. Igralke selekcije U17 že sedaj pridno trenirajo in komaj čakajo na nadaljevanje prvenstva. Vsi si želimo, da posledic ne bi bilo. V našem klubu, kljub vsem omejitvam, skrbimo za treninge mlajših selekcij in upamo, da nam bo mlada dekleta uspelo zadržati v klubu in jim omogočiti kakovostne treninge.«

Poleg zmage v prvenstvu in pokala si verjetno želite tudi vidnejše uvrstitve v evropskem klubskem tekmovanju.

»Vsekakor si najbolj želimo zdravja, da bi bila dekleta brez poškodb in da bi ekipa ostala skupaj. Za celoten slovenski ženski nogomet bi bil izreden uspeh v prihodnje, če bi se najboljša slovenska ekipa uvrstila v skupinski del lige prvakinj. To bi bil neverjeten uspeh. Prav zato v našem klubu trdo delamo in vlagamo veliko naporov v kakovostne procese treninga. Organizacijsko smo že primerljivi z najboljšimi po Evropi, verjamem pa, da bomo v kratkem tudi na dovolj visoki kakovostni ravni, da bomo lahko parirali najboljšim. Prav tako želim, da širša javnost prepozna naše delo in da ženski nogomet dobi veljavo tako v medijih kot tudi pri sponzorjih, saj brez skupnega nastopa ne bo uspehov v Evropi. Ob tem moram poudariti, da mladih nogometašinj ne sme zavesti misel, da si bodo z odhodom v tujino priigrale dres reprezentance.«

nk-nona-pomurje-beltinci, ferencvarosi-tc, ferencvaroš
Vestnik
"Za celoten slovenski ženski nogomet bi bil izreden uspeh v prihodnje, če bi se najboljša slovenska ekipa uvrstila v skupinski del lige prvakinj," pravi Bauer.

V preteklih dveh letih je naša izbrana vrsta odigrala kvalifikacijske tekme za evropsko prvenstvo 2022. V skupini z Nizozemsko, Rusijo, Kosovom, Turčijo in Estonijo je zasedla tretje mesto (šest zmag, štirje porazi). Kako ocenjujete ta dosežek?

»Rezultat je pričakovan. Rusinje in Nizozemke so premočne, preostale tri reprezentance pa so razred ali dva slabše od naše izbrane vrste. Na trenutke smo, tudi proti Rusiji in Nizozemski, prikazali kar dober odpor. V klubu smo ponosni, da je kar nekaj naših deklet del te reprezentance, po mojem mnenju pa si še nekatere iz naših vrst zaslužijo poziv za nastop v dresu z državnim grbom.«

V zadnjem obdobju se veliko mladih igralk odloča za igranje v tujini. Kakšen je vaš pogled na to?

»Pojavljajo se posredniki, ki dekletom obljubljajo med in mleko. Tujino jim predstavljajo kot 'nebesa', poberejo provizijo, nato pa so igralke prepuščene same sebi. Menim, da prehitro odidejo v tujino, saj ne napredujejo, kot bi pričakovali. Pojavljajo se primeri, ko ne igrajo, zato jim ne preostane drugega, kot da se selijo iz kluba v klub. To so največkrat klubi, kjer je kakovost treningov in tekem na nižjem nivoju kot pri nas. Zaslužki niso bajni, dekleta, ki kot mlada preizkušajo nastopanje v tujini, pridejo pozneje domov največkrat brez izobrazbe in denarja. Slišati je, da so brez zdravstvenega in pokojninskega zavarovanja.«

trening, žnk-nona-pomurje-beltinci
Aleš Cipot
Trener Sandi Bauer vodi ŽNK Nona Pomurje Beltinci od avgusta 2019.

Mislite, da so odhodi mladih igralk povezani s tem, da si nato lažje priborijo mesto v reprezentanci?

»To težko trdim, saj se ne bi smelo dogajati, da bi bilo igranje v tujini merilo za igranje v reprezentanci. So pa nekatera dekleta, tudi v našem klubu, prepričana, da se jim dela krivica. Že vrsto let kažejo prevlado v slovenskem prostoru, zastopajo državo v evropskem klubskem tekmovanju, vabila v reprezentanco pa ne dobijo. Zato se tudi spogledujejo s tujimi klubi v nižjih ligah, ker se je v njih naselilo prepričanje, da bodo tako lažje prišla v reprezentanco. Pritisk na dekleta je velik.«

Je zaradi tega pod vprašajem prihodnost slovenskega klubskega in reprezentančnega ženskega nogometa?

»Imamo izvrstne mlajše generacije. Predvsem letniki 2003, 2004 in 2005 so perspektivni, zato gledam na prihodnost ženskega nogometa pri nas z optimizmom. V sedanji reprezentančni vrsti izstopa Mateja Zver, ki je že dopolnila 33 let. Upam, da bo še nekaj časa pomagala izbrani vrsti in z izkušnjami 'vlekla voz' z mlajšimi kolegicami. Selekcija bo v prihodnje izredno pomembna, če bomo želeli nabirati točke. Na klubski ravni je naš klub naredil velik uspeh z uvrstitvijo med 32 najboljših v Evropi. Z najnižjim proračunom delamo čudeže. Imamo izredno mlado, a perspektivno ekipo. Žal se našega uspeha širša Slovenija premalo zaveda. Menim, da ima klubski nogomet na dolgi rok lepo prihodnost, saj se z mlajšimi selekcijami zares dobro dela.«