(FOTO) Zmagovalca radenskega maratona določil ciljni sprint. Najstarejši udeleženec bo letos dopolnil 83 let

Vestnik.si, 20. 5. 2023
Maraton Radenci
41. Maraton treh src.

Na letošnji, 41. Maraton treh src v Radencih se je prijavilo 3077 udeležencev. Najbolj dramatično je bilo prav na najdaljši progi, saj je zmagovalca v teku na 42 kilometrov določil ciljni sprint dveh Kenijcev.

Od 3077 prijavljenih jih je bilo 2961 iz Slovenije, po letu dni premora je bilo na startu znova več Kenijcev in Kenijk, udeleženci pa so med drugim prišli tudi iz Italije, ZDA, Nizozemske, Nemčije, Švice, Ukrajine, Češke, Slovaške, Romunije, Luksemburga, Francije in Grčije, eden pa celo iz Indije.

maraton-treh-src, radenci, kenijec, državno-prvenstvo

Najbolj napeto je bilo prav na 42-kilometrski progi, saj je zmagovalca Maratona Radenska Classic določil ciljni sprint dveh Kenijcev, ki ga je na koncu dobil Labat Cheruiyot s časom 2:20:39, le sekundo pa je za njim zaostal Mathew Kiptanui Kibet (2:20:40). Tretji je v cilj pritekel Madžar Gaspar Csere (2:22:44). "Zadovoljen sem, da sem dobro izkoristil svoje priprave s tole zmago. Bilo je precej toplo, ampak sem vzdržal v svojem tempu do konca in si pritekel zlato medaljo," je na cilju povedal Cheruiyot.

Najboljši Slovenec je bil na četrtem mestu Matic Modic iz Ljubljane (2:27:40), ki se je prvič udeležil radenskega maratona. "Bilo je zelo naporno. Prvih 21 kilometrov sem užival, drugih 21 pa je bilo za znoreti. Ampak vedno tako tečem, da skušam tesno slediti najboljšim, glede na letošnje treninge in odtečene kilometre pa sem kar zadovoljen, da se je tako izšlo," je dejal nekdanji hokejist in triatlonec.

Pri ženskah je slavila Jasmina Ilijaš iz Tekaškega kluba Marathon 95 iz Varaždina (3:00:32), ki je letos zmagala že tudi na splitskem maratonu. Druga je bila Urška Krajnc iz Lenarta, tretja pa Gorenjka Jerca Kunšič.

Prva tri mesta na polmaratonu Radenska Medium (21 kilometrov) so zasedli kenijski tekači. Najboljši je bil Kennedy Kipkemoi Rono (1:05:03), na drugo mesto se je uvrstil Hillary Kiptum Maiyo Kimayo (1:05:15) in na tretje mesto Albert Kipkorir Tonui (1:06:01). Polmaraton je štel tudi za slovensko državno prvenstvo, prvak pa je postal Primož Kobe iz Atletskega kluba Krka, ki je v cilj pritekel kot četrti (1:08:12). "Nisem se najbolje počutil med tekom, kar je verjetno posledica nedavne bolezni. Sprva sem skušal teči s Kenijci, ampak potem sem imel določene težave. Vendar sem premagal samega sebe in se nekako privlekel v cilj. Sem pa užival v tem, da sem se spet vrnil v Radence in bil del tega najstarejšega maratona v Sloveniji," je razkril svoje občutke državni prvak.

Pri ženskah je na polmaratonu zmagala Kenijka Rabecca Chepkwemoi (1:15:01), druga je bila Anja Fink iz Novega mesta (1:15:35), ki je tako postala državna prvakinja, tretja pa Saša Pisk iz Atletskega društva Posočje (1:21:13). "Proga mi je bila zelo všeč, saj je precej nizka, malce sem imela težave le s pretoplim vremenom. Moj cilj je bil, da ubranim naslov državne prvakinje in to mi je tudi uspelo. Do šestega kilometra sva s Kenijko celo tekli skupaj, potem pa je pospešila in je bila premočna za mene," je dejala Finkova.

Zmagovalec teka Radenska Naturelle na 10 kilometrov je bil Madžar Marton Karsai (33:59), drugo mesto je zasedel Jure Lapajne iz Atletskega kluba Kranj (34:13) in tretje mesto Matej Kralj iz Atletskega društva Kronos Ljubljana (34:41). "Srečen sem, da sem končno zmagal, potem ko sem v Radencih v preteklosti že osvojil drugo mesto. Vseeno je bilo težko na progi. Vem, koliko dežja je padlo tukaj v preteklih dneh, tokrat pa je bilo zelo toplo, kar je povzročalo težave. Vesel sem, da sem se lahko spet udeležil tega vznemirljivega dogodka in preživel lep dan med množico ljubiteljev teka," je povedal Karsai.

Med ženskami je bila najhitrejša Breda Škedelj iz Atletskega društva Kronos (40:49), za katero je to bila že četrta zmaga v Radencih, na drugo mesto se je uvrstila Zita Elek iz Madžarske (41:40) in na tretje Prekmurka Andreja Gorčan, članica ekipe Sava Turizem (42:21).

Oazin tek na 5 kilometrov je najhitreje pretekel Pomurec Aljoša Cipot (16:28), drugi je bil Mariborčan Nik Kojc (16:39), tretji pa Matjaž Rus iz Atletskega kluba Ormož (17:02). V ženski konkurenci je slavila Pomurka Tjaša Žalig (18:43), druga je bila Nataša Bedene iz Slovenske vojske (19:31) in tretje Vesna Hozjan iz Atletskega društva Mass Ljubljana (19:49). "Bilo je super, celo progo sem se počutila odlično," je bila na cilju vesela Žaligova.

Zmagovalec nordijske hoje je bil Karl Petelinšek (IPA Slovenija - Atletski klub Koper) s časom 1:06:46, ki je tako postal tudi državni prvak, drugo mesto je zasedel Avstrijec Anton Mayerhofer (1:07:16) in tretje mesto Denis Kotnik iz Radomelj (1:08:35). Med ženskami je zmagala Američanka Tina Marie Rowe (1:16:14), druga je bila Mojca Šraj iz Zavoda za aktivno življenje (1:18:57), ki se je kot najboljša Slovenka okitila z naslovom državne prvakinje, na tretje mesto pa se je uvrstila Janja Lebarič iz Zdravstvenega doma Murska Sobota (1:19:43). "Konkurenca morda ni bila tako huda kot prejšnja leta, ampak vseeno se je bilo treba potruditi. Američanka me je prehitela na petem kilometru in ji nisem mogla več slediti, sem pa vesela zase, da sem postala državna prvakinja," je povedala Šrajeva.

Državni vojaški prvak na 42 kilometrov je Bojan Kovič, prvakinja Suzana Ropret, na 21 kilometrov pa sta naslova v tej kategoriji osvojila Uroš Srnec in Jasmina Pitamic Vojska.

Na maratonski progi je nastopil tudi Uroš Kralj iz Radovljice, ki je odtekel že svoj 111. maraton v življenju, končal pa je na 15. mestu: "Vedno se rad vračam v Radence. Pogoji so bili v redu, če bi bilo drugače, bi bilo še težje. Upam, da se naslednje leto spet vidimo." Omeniti velja še neuničljivega športnika in triatlonca, 72-letnega Štefana Buzetija iz Bakovcev, ki je na maratonu zasedel 83. mesto.

Najstarejši udeleženec prireditve je bil Franci Klemenčič iz Gornje Radgone, ki bo letos dopolnil 83 let in je doslej izpustil samo dva Maratona treh src. Tekel je na pet kilometrov in se uvrstil na 237. mesto med 259 udeleženci: "Ne kadim in ne pijem kave, ob teku pa vsak teden igram košarko, tako da sem bil dobro pripravljen."

Nekdanji slovenski predsednik Borut Pahor se je tokrat preizkusil v polmaratonu in zasedel 270. mesto med 459 tekmovalci: "Rad bi se zahvalil organizatorjem, da so pripravili čudovito progo po spektakularni pokrajini. V zadnjem času nisem bil ravno zadovoljen s svojimi rezultati in nisem bil v ponos Sloveniji, ampak danes vem, da bo odslej samo boljše."

Na maratonu so bili prisotni tudi športniki Smučarske zveze Slovenije (Sloski) Anže Lanišek, Maja Vtič, Žiga Jelar, Domen Prevc in Lovro Kos, ki so podeljevali medalje. V cilju je nastopajoče in občinstvo zabavala glasbena skupina Sp!cy iz Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer, ki bo zvečer predskupina na koncertu Tomaža Domicelja s svojo zasedbo, okrepljeno s harmonikarjem Juretom Torijem. Tudi ob progi so udeležence spodbujali glasbeniki in navijači. Prvi so se sicer s starta podali pohodniki, popoldne pa sta bila na sporedu še tek najmlajših udeležencev (veveričke in srčki) in tek s kužki - že četrtič doslej.

Najboljši tekači na maratonski progi so prejeli denarne nagrade v višini 750 (1. mesto), 500 (2. mesto) in 350 evrov (3. mesto), najboljši na polmaratonu pa 500 (1. mesto), 300 (2. mesto) in 150 evrov (3. mesto).