vestnik

(Odštevamo do evropskega prvenstva U21) Damir Rob: Napreduješ le, ko igraš z najboljšimi

Andrej Bedek, 19. 3. 2021
Nataša Juhnov
»Trenutno igramo nogomet na omrežjih Skype, Teams in Zoom. Šalo na stran, tudi sam sem imel prvotno pomisleke glede teh spletnih treningov in si nisem mogel predstavljati treniranje pred računalnikom. Ko sem si ogledal nekaj treningov, ki so jih opravili moji mlajši kolegi, sem videl, da lahko tudi to deluje, vendar le za prehodno obdobje. Nikoli pa ne more trening na daljavo nadomestiti treninga na igrišču s prijatelji in ekipo v klubu.«
Šport

Damir Rob je eden od devetih inštruktorjev inštruktorske službe Nogometne zveze Slovenije (NZS). V trenerski karieri je vodil lendavsko Nafto, nogometno reprezentanco do 17 let, bil pa je še selektor ženske reprezentance. V pogovoru je spregovoril predvsem o marčevskem evropskem prvenstvu nogometašev, mlajših od 21 let.

Kaj pomeni za Slovenijo in NZS, da je soorganizatorica tako velikega tekmovanja?

»Ni boljše promocije za NZS in Slovenijo, kot je soorganizacija takega prvenstva v nogometu. Veliko pomeni, ko ti evropska krovna organizacija Uefa zaupa drugo največje tekmovanje in takšen projekt. Prepričan sem, da bo Slovenija to zaupanje s pridom izkoristila. Vem, da nekateri povezujejo organizacijo prvenstva z vlogo predsednika Uefe, vendar je Slovenija imela že pred tem preizkusa pri organizaciji evropskega prvenstva do 17 let in prvenstva v futsalu, kjer se je odlično odrezala in na ta način pridobila Uefino zaupanje.«

Kakšne možnosti pripisujete slovenski reprezentanci?

»Kljub temu da smo se uvrstili na prvenstvo kot soorganizator, menim, da je ponujeno treba izkoristiti na najboljši možen način. Po moji subjektivni oceni smo v najmočnejši skupini z ekipami, ki so že vse bile zmagovalke tovrstnih prvenstev, Italija in Španija celo petkrat. Na takem tekmovanju slabih nasprotnikov ni. Napreduješ pa le, ko igraš z najboljšimi. Zdaj je tu priložnost. V pripravljalnih tekmah je naša reprezentanca dokazala, da bo lahko konkurenčna vsem reprezentancam. Ne smemo se obremenjevati zgolj z rezultatom, ampak mora biti cilj, da dobimo nekaj igralcev iz te generacije za najboljšo izbrano vrsto. Zakaj? Ker na takih prvenstvih igrajo le najboljši. V preteklosti so se tako uveljavili Šuker, Figo, Canavaro in Pirlo, to pa je le nekaj imen.«

Mlad reprezentant je tudi Tomi Horvat iz Mure.

»Ko je Tomi imel osem let, sem ga treniral nekaj mesecev na povabilo kolega iz Turnišča in pomagal pri ekipi U10. Izstopal je, ker je bil najmlajši, najmanjši in z zelo zanimivo levo nogo. Menim, da je za njegovo kariero to prvenstvo lahko odločilno. Svetujem mu le, da si ne zastavlja prevelikih ciljev in naj uživa v nogometu in igri na takem tekmovanju. Na ta način bo lahko potrdil in nadgradil svoj talent. Spremljam ga in lahko povem, da se odlično razvija, postaja polivalenten igralec in celo preseneča na poziciji glavnega organizatorja igre. Velika zahvala za njegov napredek velja trenerju Mure, ki je verjel vanj. Tudi na evropskih tekmah sta z Ninom Koutrom pokazala, da lahko igrata na višji ravni.«

Dobijo mladi slovenski nogometaši dovolj priložnosti v prvi ligi?

»Stanje ni slabo, lahko pa bi bilo boljše. To je predvsem odvisno od same politike vodenja in vizije klubov. So razlike od kluba od kluba in na to vprašanje ni univerzalnega odgovora. Obstajajo lepi primeri. Tudi sam sem bil vedno zagovornik in delal na tem pred leti, da so mladi igralci iz regije dobili svojo priložnost tudi na najvišji ravni. Posebej v Pomurju, kjer je zahtevno občinstvo, gledalci zelo radi gledajo svoje domače igralce, kljub temu da so igralci pod posebnim drobnogledom. V razvoju mladega igralca je 1. SNL lahko odlična odskočna deska za naprej. Če ti mladi igralci niso neučakani in pod zunanjimi pritiski ne gredo prehitro na tuje, imajo lepo možnost, da dokažejo svoj talent najprej na domači sceni.«

Je v prvi ligi preveč tujcev?

»Ne delim igralce na domače in tuje, ampak na dobre in tiste, ki to niso. Dobri igralci iz tujine, ki imajo kakovost, so dodana vrednost in zelo dobrodošli v našem prvenstvu. Zraven takih igralcev se domači igralci lahko hitreje razvijajo in dozorijo. Generalno menim, da če imaš podobnega igralca doma in pripelješ enakega igralca iz tujine, je to najslabše, kar si lahko naredil. Normalno, da je vse povezano s finančnim vložkom, vendar ni vse dobro, kar je tuje in drago. V kratkem je moj odgovor na to vprašanje, da je domači paradižnik najboljši paradižnik, kljub temu da imajo trgovci akcijo.«

Ali trenerji v Sloveniji uživajo potrebno veljavo? Pri mlajših selekcijah imajo v določenih klubih večjo veljavo starši otrok kot pa trenerji.

»Kot prispodobo in odgovor na to vprašanje lahko damo tudi primer učitelja v šolstvu. Nekateri starši menijo, da vedo več kot učitelji. V nogometu je spet to odvisno od kluba in predvsem samega trenerja. Vsak trener si mora ustvariti avtoriteto na igrišču in izven igrišča s korektnim odnosom in točno razdeljenimi vlogami igralcev in staršev. V osrčju vsega mora biti igralec in klub. Najboljši odgovor za to je nogometno znanje, ki ga mora trener najprej imeti in potem znati to znanje prenesti igralcem. Zelo pomembna je tudi komunikacija trenerja.«

Ženska reprezentanca ima sedem reprezentantk iz vrst kluba ŽNK Pomurje Beltinci. Bili ste tudi selektor ženske reprezentance. Kje je ženski nogomet danes?

»Na zelo dobri razvojni poti. Reprezentančni ženski nogomet postaja vse bolj konkurenčen, kakor tudi ženski klubski nogomet, kjer že vrsto let v Sloveniji dominira ŽNK Pomurje. Zame je bila to neprecenljiva izkušnja in v začetku, priznam, pot v neznano. Šest let sem bil selektor in na to obdobje sem zelo ponosen. Predvsem zaradi tega, ker smo v teh letih naredili menjavo generacije v reprezentanci, ko sem ocenil, da za to obstaja potencial. Tisti, ki so v nogometu, vedo, kakšna trnova pot je to. Bilo je tudi dosti zakulisnih iger, ker so določene igralke menile, da reprezentanca igra zaradi njih, ne pa one za reprezentanco. Potrditev tega, da smo naredili dobro timsko delo, je ta, da še danes igrajo iste igralke kot na moji zadnji tekmi reprezentance v letu 2017 proti Ferskim otokom, ko je bil rezultat 5 : 0. Dosti igralk je dobilo priložnost kljub mladosti, nekatere celo komaj s pravico nastopa s šestnajstimi leti starosti. Največ je igralk iz ŽNK Pomurje, in to popolnoma upravičeno. Edina igralka, ki je igrala za reprezentanco od mojega začetka in igra še sedaj, je Mateja Zver, ki je 'kraljica' ženskega nogometa v Sloveniji.«

Imajo Pomurke v prihodnje realno možnost nastopati v ženski ligi prvakinj?

»ŽNK Pomurje Beltinci je že tudi do sedaj nastopalo v ženski ligi prvakinj, dvakrat celo v šestnajstini finala lige prvakinj. Letos bo sistem tekmovanja nekoliko drugačen in bo približek različici, kot je pri moških. Pomembno bo uvrstiti se med 24 ekip, kar bo sicer težje, vendar menim, da ŽNK Pomurje Beltinci lahko z leti doseže tudi ta cilj. To bi bila lepa nagrada za dosedanje načrtno delo in potrditev dobrega dela v klubu, da se cilj lahko doseže z večinoma doma vzgojenim igralskim kadrom.«

Kako se NZS spopada z ukrepi za zajezitev epidemije?

»NZS se je aktivno vključila v akcijo treniranja v času korone. V okviru inštruktorske službe NZS smo najprej tedensko objavljali vaje, primerne za vadbo doma. Ob drugi prekinitvi vseh aktivnosti na področju športa zaradi virusa smo se odločili pomagati klubom in otrokom ponuditi dodatne dejavnosti, s katerimi bi ohranjali stik z nogometom. V novembru smo tako začeli s spletnimi treningi NZS preko aplikacije Zoom, kjer so igralci in igralke dvakrat na teden trenirali v treh skupinah v kategorijah od U9 do U14. Na posameznem treningu je tako bilo v povprečju aktivnih 1100 otrok. Odzivnost klubov po vsej Sloveniji je bila precej velika, saj se je v projekt vključilo okoli 100 klubov, preko 200 trenerjev ter 3400 igralcev in igralk iz vseh devetih medobčinskih nogometnih zvez. Vadba je potekalo pod vodstvom inštruktorja NZS, ki je hkrati aktivno vadil. Vendar to ni to. Nogomet se mora vrniti na igrišča in zelenice. Upamo, da kmalu.«

Bomo res izgubili eno generacijo nogometašev, kar se napoveduje?

»Vedno gledam na zadeve pozitivno. Ni treba biti tudi glede tega črnogled. To je treba sprejeti kot nov izziv. Najbolj pomembno je, da otroke, igralce in igralke čimprej vrnemo na nogometna igrišča. Športu se vsak dan povzroča velika škoda, še posebej nogometu kot najbolj množičnemu. Posledice bodo zagotovo, čas pa bo pokazal, kakšne. Menim, da je preuranjeno govoriti o neposredni škodi, lahko le ugibamo. Zelo pa je pomembno, kaj smo kljub vsemu uspeli narediti, da bi bile te posledice čim manjše.«

Kako ocenjujete stanje pri Muri in Nafti 1903?    

»Zelo težko ocenjujem zadeve od daleč in ne morem biti objektiven, lahko podam svoje mnenje le kot zunanji opazovalec. Verjetno se vprašanja nanaša le na člansko ekipo, po moji oceni pa je delovanje kluba še veliko več kot le članska ekipa. Mura je naredila velik korak naprej in postaja vse bolj ambiciozna, kljub temu pa obstaja vizija in rdeča nit z domačimi igralci. V Lendavi je situacija nekoliko drugačna in je vsako leto zelo blizu napredovanju, vedno pa nekaj zmanjka.«

Sta obe ekipi pravilno začrtali svojo pot?       

»To pa je vprašanje za odgovorne, ki vodijo klub v Murski Soboti in Lendavi. Po moji oceni sta kluba v diametralnem nasprotju in popolnoma različna, kljub temu, da oba kluba imata vsak svoje načrte in cilje. Največji dogodek za privržence obeh klubov iz Pomurja je bilo pomursko finale pokala Slovenije 2020, kar se verjetno ne bo več nikoli zgodilo. »

Bi morala Nafta 1903 biti bolj ambiciozna in naskakovati uvrstitev v 1.         SNL?

»Če moram odgovoriti z le eno besedo, bo moj odgovor Da.«

damir-rob slovenija tomi-horvat