vestnik

Sobočani še naprej v vrhu

Timotej Milanov, 12. 4. 2019
Nataša Juhnov
Štefan Cigan: »Vsi, ki delujemo v športnih društvih, se zavedamo, da je dolgoročno prihodnost vsakega športa odvisna od tega, kako uspešni bomo pri privabljanju mladih.«
Šport

V Šahovskem društvu Radenska Pomgrad uspešno nadaljujejo bogato tradicijo kraljevske igre v Pomurju.

Soboški šahisti tudi v zadnjem času nadaljujejo dobro delo in dosegajo odmevne rezultate. »Veseli me, da se lahko pohvalimo z izjemnimi rezultati od leta 2010 do leta 2018. V teh devetih letih smo bili po točkovanju Šahovske zveze Slovenije kar sedemkrat prvi v absolutnem točkovanju, leta 2016 pa prvi še v ločenem točkovanju mladih kategorij. Za to gre zasluga širokemu krogu naših članov. Tako aktivnim igralcem v posameznih kategorijah kot tudi trenerjem, pri tem seveda ne moremo mimo Borisa Kovača, ki že leta uspešno skrbi za šolanje mladih šahistov. Prav tako vsega tega ne bi zmogli brez naših sponzorjev, med katerimi bi še posebej omenil družbo Pomgrad, ki nam že vsa leta zvesto stoji ob strani. Zelo pomemben vir so tudi sredstva Mestne občine Murska Sobota za sofinanciranje programov letnega programa športa,« pravi predsednik Šahovskega društva Radenska Pomgrad Štefan Cigan.


Med posamezniki, ki so v zadnjem času prispevali k uspešnosti kluba, Cigan navede Jerneja Skuhalo, ki je zmagal na državnem univerzitetnem prvenstvu v hitropoteznem šahu, in njegovo sestro Barbaro Skuhala, prvo članica kluba z naslovom mojstrice FIDE, ki je zmagala na državnem prvenstvu v pospešenem šahu. Prav tako je bil klub uspešen na zadnjih ekipnih tekmovanjih, tako sta članska in mladinska zasedba zmagali na državnem prvenstvu v hitropoteznem šahu, prve so bile na državnem prvenstvu v hitropoteznem šahu tudi članice. Člani so v omenjeni kategoriji zmagali že četrto leto zapored, članice tretjič, mladinci pa drugič zapored.

Vrata mladim šahistom vedno odprta

Na vprašanje, kako bi lahko še več mladih pritegnili v vrste najuspešnejšega šahovskega društva v državi, Cigan odgovarja: »To je nagradno vprašanje za vse športne panoge. Vsi, ki delujemo v športnih društvih, se zavedamo, da je dolgoročno prihodnost vsakega športa odvisna od tega, kako uspešni bomo pri privabljanju mladih. Ta proces se začne za nas že v osnovni šoli, kjer se učenci pri šahovskem krožku naučijo pravil igre in se lahko pomerijo z vrstniki. Iz teh vrst potem prihajajo tisti, ki vzljubijo kraljevsko igro in si želijo še nekaj več. Za takšne je potem pravi naslov šahovsko društvo, kjer lahko pridobijo želeno znanje s pomočjo programov, ki jih ponuja društvo za različne skupine. Ob tem pa tudi sodobna informacijska tehnologija omogoča široko paleto možnosti za samostojno izpopolnjevanje in igranje šaha.«


b27ad1088dd8faf9775500e7f9f3e508
Jure Zauneker
Mladim šahisti ob prejemu spričeval šahovske šole.

Glede sodelovanja z osnovnimi šolami Cigan pravi, da je vsaka primer zase. »Razlike so med razpoložljivostjo mentorjev za šahovski krožek na šoli, velikostjo šole in s tem številom otrok ter njihovim interesom. Seveda so razlike tudi med posameznimi generacijami. Mi pomagamo pri izvedbi šolskih tekmovanj v šahu, morebitnem zagotavljanju ali nadomeščanju mentorjev. Po potrebi lahko ponujamo strokovno pomoč mentorjem. V praksi pa se seveda pojavljajo tudi omejitve zaradi službenih obveznosti tako učiteljev kot tudi naših članov.«

Šah priljubljen tudi na svetovnem spletu

V zadnjih letih se je dostopnost šahovske igre povečala tudi s spletnimi igralnicami, v katerih je možno v vsakem trenutku igrati šah z nasprotnikom iz skoraj katere koli države na svetu. »Informacijska tehnologija ponuja dodatne možnosti za popularizacijo in razvoj šahovske igre. Šahovski programi, baze podatkov in internet ponujajo zbrano večstoletno znanje o šahovski igri vsem, ki imajo dostop do interneta. Različni spletni portali omogočajo igranje šaha 24 ur na dan. Tukaj lahko posamezniki anonimno preizkušajo svoje znanje in ga nadgrajujejo,« pravi Cigan, ki dodaja, da ima takšno igranje z neznanim nasprotnikom pozitivne in negativne strani


»Pozitivna je možnost igranja brez psiholoških vplivov oziroma strahospoštovanja pred renomiranim nasprotnikom, ker sploh ne veš, kdo se skriva za psevdonimom, kot tudi on ne ve, kdo si ti. Negativna pa je vsekakor pomanjkanje socialnega stika z nasprotnikom, kar sicer daje dodaten čar igri. Mislim, da splet pozitivno deluje na šah, vendar je obseg aktivnosti posameznih igralcev pri tem za zunanje opazovalce nepregleden.«

Cigan, tudi sam mednarodni šahovski mojster, ki še vedno aktivno tekmuje na domačih in tujih ligaških tekmovanjih, ocenjuje, da so danes možnosti za treniranje šaha veliko boljše od tistih, ki so jih imeli, ko se je v mladosti sam loteval učenja kraljevske igre, saj je, kot pravi, vse znanje v računalniških bazah na dosegu roke in je možno informacijo najti v trenutku. »Je pa samo igranje šaha postalo bolj odtujeno, prav iz tega razloga. Zaradi vse večje racionalizacije izvedbe tekmovanj je manj društvenega življenja. Osebno pogrešam tiste čase, ko je ekipa v ligaškem tekmovanju štela deset tekmovalcev, od tega šest članov, dve ženski in dva mladinca. To je bilo še posebej pomembno za mlade, da so lahko v živo spremljali svoje vzornike. Sedaj pa se tekmovanja v ženski in mladinski konkurenci izvajajo ločeno in je manj druženja in s tem tudi manj občutka pripadnosti nekemu društvu oziroma organizaciji.«


Kaj pričakujejo od novega vodstva ŠZS

Pred kratkim je prišlo do sprememb tudi v vrhu Šahovske zveze Slovenije (ŠZS), vodenje te je prevzel Milan Brglez. V klubu so sicer zadovoljni s sodelovanjem s ŠZS, želijo pa si predvsem, da bi v prihodnosti delovanje in storitve Šahovske zveze manj finančno obremenjevale društva. »Zavedati se je treba, da so finančna sredstva omejena. Tekmovalnih kategorij in vrst tekmovanja je veliko, kar za sabo seveda potegne tudi stroške udeležbe.


V Sloveniji smo znani kot dobri organizatorji tekmovanj in imamo odlične prostorske razmere za tekmovanja v hotelu Diana, ki velja za eno najljubših lokacij za šah v Sloveniji. Nam pomeni organizacija tekmovanja v domačem kraju pomemben finančni prihranek in možnost udeležbe večjega števila članov,« še pove Cigan. Menijo še, da bi morala ŠZS dati večji poudarek vrhunskemu šahu in spodbujanju osnovnošolskega šaha, kar bi oboje pripomoglo k še večji priljubljenosti in prepoznavnosti šahovske igre.

šah Šahovsko društvo šahovsko društvo radenska pomgrad
Kaj zdaj berejo drugi