vestnik

Branko Petovar: Z novimi CSD se reorganizacija šele začenja

Majda Horvat, 8. 8. 2018
Aktualno

Območni CSD Pomurje bo imel najmanj 83 zaposlenih za redno dejavnost, javna dela in pomoč na domu ostajajo za zdaj v enakem obsegu – Služba za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev bo samo v Pomurju in na Koroškem na drugi lokaciji kot sedež CSD

Reorganizacija centrov za socialno delo je dobila pravno podlago s sprejetjem novele zakona o socialnem varstvu v parlamentu septembra lani, vlada je nato sprejela akte o ustanovitvi šestnajstih območnih oziroma regijskih centrov v Sloveniji, sedanji centri pa postanejo njihove enote. Pomurska regija bo tako dobila Center za socialno delo (CSD) Pomurje, ki bo imel sedež v Murski Soboti, zdajšnji štirje centri pa bodo kot enote CSD Pomurje še naprej delovali na svojih lokacijah. Izjema bo CSD Murska Sobota, saj se bo 1. septembra preselil na novo lokacijo, na Trg zmage 7. Tu bo tudi sedež območnega CSD Pomurje, ki bo začel delovati s 1. oktobrom. »V sklepu vlade o ustanovitvi CSD Pomurje je navedeno, da bo služba za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev delovala v Ljutomeru,« je na izjemo pomurske reorganizacije opozoril Branko Petovar, v. d. direktorja CSD Pomurje in dosedanji direktor CSD Ljutomer.

Katere službe bodo še na sedežu CSD Pomurje?
»Na sedežu CSD Pomurje bosta organizirani skupna splošna služba (glavna pisarna, finančno-računovodska služba) in skupna strokovna služba, ki bo v prvi vrsti opravljala naloge službe za interveniranje in koordinacijo. Kot rečeno, pa bo služba za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev izjemoma samo v Pomurju in na Koroškem na drugi lokaciji kot sedež CSD.


Pomemben korak reorganizacije je registracija nove pravne osebe, torej izbris obstoječih centrov za socialno delo ter vzpostavitev območnega CSD Pomurje ter njegovih organov upravljanja. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je s 1. julijem zaposlilo šestnajst vršilcev dolžnosti direktorja, in sicer za polovični delovni čas, polovico časa pa smo še v svojih centrih, s 1. oktobrom pa postanemo vršilci dolžnosti te novoustanovljene pravne osebe za dobo največ enega leta. Kmalu po ustanovitvi območnega CSD začnemo urejati formalne zadeve za normalno delovanje nove pravne osebe, kot so matična številka, davčna številka, različni certifikati, pooblastila in dostopi do aplikacij. Zelo velik poudarek pa dajemo tudi novi sistematizaciji delovnih mest in sprejemanju novih aktov. Zaradi urejanja tega se vršilci dolžnosti tudi tedensko srečujemo v skupnosti centrov za socialno delo v Ljubljani.«


Pomembno vprašanje za zaposlene je nova sistematizacija delovnih mest. Katere spremembe se obetajo?
»Odpuščanja niso predvidena, lahko pa se teoretično zgodi, da kdo ne bo želel podpisati nove pogodbe o zaposlitvi. Bo pa ta ponujena vsem. Tako kot nalaga zakon o delovnih razmerjih in tudi naše razmišljanje gre v to smer, bodo nove pogodbe o zaposlitvi sklenjene z zaposlenimi za enake pravice in enake obveznosti, kot so jih imeli pri starem delodajalcu – z redkimi izjemami. Lahko pa bo prihajalo do sprememb pozneje. Glede na potrebe delovnega procesa bomo zdaj lahko delavca premestili na drugo lokacijo, česar do zdaj praktično ni bilo mogoče izvesti, ker smo bili centri za socialno delo samostojne pravne osebe s svojo krajevno pristojnostjo in delovali vsak zase.

Koliko zaposlenih bo imel novoustanovljeni CSD Pomurje?


»Zdaj je neposredno po pogodbi z ministrstvom v redni dejavnosti zaposlenih 82,2 delavca. V Ljutomeru bomo dodatno zaposlili nekoga zaradi mojega odhoda na sedež CSD, v prihodnjih mesecih pa bomo glede na nove naloge, ki jih prinašata zakon o osebni asistenci in družinski zakonik, lahko zaposlili še koga. Nekateri zdajšnji centri imajo zaposlene še socialne oskrbovalke, ki izvajajo storitev pomoč na domu, in izvajajo različne aktivnosti za pomoči potrebne posameznike in družine v okviru javnih del.«

Pri načrtovanju reorganizacije je bilo večkrat dano zagotovilo, da uporabniki storitev CSD ne bodo čutili sprememb. Ali zadeve tečejo tako, da ne bo prišlo do večjih težav na primer pri izplačevanju prejemkov iz javnih sredstev?
»Prav področje pravic iz javnih sredstev je najbolj občutljivo v povezavi z delovanjem informacijskega sistema in v primeru nedelovanja sistema smo nemočni. Sicer pa so spremembe načrtovane ravno z namenom poenostavitve uveljavljanja pravic in odprave nepotrebnih administrativnih del pri odločanju o pravicah. Za vlagatelje se tudi po izvedbi reorganizacije tako ne spremeni nič bistvenega – še vedno vloge oddajajo na znanih lokacijah. Kot rečeno, bo sprememba zgolj v Murski Soboti zaradi selitve CSD na novo lokacijo. Bo pa po novem vsak vlagatelj dobil informativni izračun in ne več odločbe. Znani slogan: Na teren, bližje k ljudem pa bo moral še nekaj časa počakati na uresničitev, če oziroma ko se bodo pokazali napovedani pozitivni učinki razbremenitve stroke z zapletenimi in obsežnimi upravno-administrativnimi postopki. Z ustanovitvijo novih centrov se namreč prava, vsebinska reorganizacija šele začne.«

branko petovar CSD Pomurje reorganizacija