vestnik

Mestni svet: Največ pomislekov glede Expana

Timotej Milanov, 28. 12. 2019
Nataša Juhnov
Paviljon Expano ob Soboškem jezeru je odprl vrata aprila letos, njegova postavitev je stala 4,8 milijona evrov, ureditev okolice še dodatnih 1,6 milijona.
Aktualno

Nekateri soboški mestni svetniki opozarjajo, da zaradi projekta postavitve paviljona stagnira razvoj občine na drugih področjih

Po prvem letu drugega mandata Aleksandra Jevška na čelu Mestne občine Murska Sobota smo za mnenje o delu župana in njegove ekipe povprašali še svetnike različnih političnih strank v soboškem mestnem svetu. Na zadnjih lokalnih volitvah, na katerih je Jevšek suvereno zmagal že v prvem krogu, je zgodovinski uspeh dosegla tudi stranka Socialni demokrati, katere član je. V 26-članskem mestnem svetu je dobila kar 11 predstavnikov, zato Jevšek nima težav s pridobivanjem podpore v mestnem svetu. Iz navedenega razloga se po volitvah ni oblikovala formalna koalicija, prav tako razen svetnikov SDS v mestnem svetu ni opozicije v pravem pomenu besede. Večina predstavnikov drugih strank podpira predloge župana, imajo pa drugačno mnenje v posameznih zadevah.

fa82bd182683af60a281e3a1dc10f006
Jure Zauneker
Bojan Petrijan meni, da je občina zamudila zgodovinsko priložnost.

SDS: Kaj bomo z geotermalnim potencialom?

»Občina je zgrešila cilj. Zamudila je zgodovinsko priložnost, da bi naredili presežke, žal so se odločili za drugo pot,« meni svetnik SDS in Jevškov županski protikandidat na zadnjih volitvah Bojan Petrijan. »Pri sprejemanju proračuna smo dali signal, da bi bilo dobro upoštevati opozicijo, ki želi zagotoviti močno podporo gospodarstvu, predvsem malim in mikro podjetjem. Prav tako je nekdo pospravil v predal možnost, da bi šla občina v smer samooskrbe z izkoriščanjem geotermalne energije in širitvijo daljinskega ogrevanja,« pravi Petrijan, ki s tem misli na načrte občine v časih, ko jo je vodil Anton Štihec, sam pa je bil direktor mestne uprave. Takrat je občina s pomočjo evropskih sredstev med drugim že zgradila raziskovalno vrtino, ki bi bila lahko ena od vrtin, s pomočjo katerih bi po mnenju Petrijana v prihodnosti ogrevali večstanovanjske objekte v središču mesta. »Po petih letih oziroma ko bi bilo to smiselno z vidika ekonomije obsega, bi lahko to združili z razširjenim daljinskim ogrevanjem. Vendar danes ni več potencialnih objektov za to, saj so v številnih večstanovanjskih stavbah že sami rešili vprašanje ogrevanja, vgradili toplotne črpalke in naredili nove izolacije. Sprašujem se, kaj bomo sedaj z vsem tem geotermalnim potencialom,« pravi Petrijan. Kot še poudarja, je župan na začetku svojega drugega mandata povedal, da si želi močno opozicijo, dela pa po njegovem mnenju nekaj povsem drugega. »V ozadju nas režejo na vse možne načine, nam odvzemajo mandate v svetih javnih zavodov, tako se lahko dogajajo nepravilnosti, kakršnim smo priča v Pokrajinski in študijski knjižnici Murska Sobota. Nekateri mestni svetniki lahko dobivajo tudi denar na račun svojih podjetij ali podjetij svojih družinskih članov, po koncu tega mandata bo tako ostalo neraziskanih veliko primerov klientelizma.« Kritičen je tudi Petrijanov strankarski kolega in mestni svetnik Andrej Mešič: »Zmanjšalo se je število sej mestnega sveta, s tem se je zmanjšala tudi raven konstruktivne razprave, tako še vedno ne vemo, kakšne posledice bodo imeli nekateri projekti, kot je recimo postavitev paviljona Expano. Želim, da bi čim prej začeli gradnjo vzhodne obvoznice in da športni programi dobijo dovolj denarja za izvajanje, tudi nekatere ceste niso bile prenovljene, kot bi morale biti, prav tako bi se morali čim prej lotiti sanacije kanalizacijskega sistema v mestu.«

marjan-gujt
Nataša Juhnov
»Bolj kot ne smo dekorativnega značaja, glede na to, da ima župan praktično zagotovljeno večino v mestnem svetu,« o vlogi mestnih svetnikov v tem mandatu pove Marjan Gujt.

Vloga svetnikov dekorativna

Svetnik DeSUS Jože Šadl meni, da je delo v mestnem svetu z vidika kulture razprave bistveno boljše kot v prejšnjih mandatih, a z vsemi potezami župana ni zadovoljen. »Iz polletnega poročila je razvidno, da je področje infrastrukture skoraj v celoti padlo. Morali bi bolj intenzivno iskati investitorje za ustvarjanje novih delovnih mest. Verjetno bo treba v prihodnosti nekatere zadeve nekoliko drugače zastaviti, saj nismo bogata občina, torej moramo v proračunu dati pozornost bistvenim zadevam, kot sta sociala in zdravstvo.« Svetnik SMC Marjan Gujt, kot pravi, s projektom Expano in prenovo Slovenske ulice nima težav, a ima nekaj pomislekov glede tovrstnih projektov. »Vsi takšni projekti so problematični v smislu, da je treba izkoristiti denar za določen namen, ker je ta denar pač razpisan, za tem pa ni neke vizije o prihodnjem razvoju občine. Vendar, če je denar na voljo, ga morda res ne bi bilo pametno prepustiti komu drugemu.« O vlogi mestnih svetnikov v tem mandatu pa Gujt pravi: »Bolj kot ne smo dekorativnega značaja, glede na to, da ima župan praktično zagotovljeno večino v mestnem svetu.«

1cdd9d13939a26e966c94998936fa1e8
Nataša Juhnov
Anton Slavic pravi, da bi se moral župan posvetiti področjem, ki so bistvena za kakovost življenja občanov.

Javni zavodi so postali požrešni

Predstavnik Modre liste Marjan Žekš meni, da je dosedanje sodelovanje v mestnem svetu korektno. »Čeprav se zavedamo, da lahko stvari izpeljejo tudi brez nas. Zato si prizadevamo, da bi podprli predloge, ki so koristni za občane, opozarjamo pa na stvari, za katere menimo, da bi jih bilo možno izpeljati bolje ali ceneje. Spremljali bomo nadaljnji razvoj Expana, saj smo zanj porabili veliko, sicer predvsem evropskega denarja. Želimo si enakomernejši razvoj primestnih naselij, saj mestna občina nista samo Slovenska ulica in mestno središče.« Drago Rajbar, svetnik NSi, prav tako omenja Expano in prenovo Slovenske ulice, ki sta po njegovem mnenju največji finančni zalogaj za občino. »Zato pa zmanjka denarja pri drugih projektih.« Predstavnik Neodvisne stranke Pomurja in prav tako nekdanji soboški župan Anton Slavic pogreša razvojno naravnanost občine: »Pri tem mislim na delovna mesta, bivalne prostore in čisto okolje, torej zadeve, ki so pomembne za vse občane. Pred leti smo naredili obrtno cono, a smo jo lahkomiselno razprodali, tudi novih stanovanj, primernih za mlade družine, ni. Prav tako še vedno dihamo najbolj onesnažen zrak v Sloveniji. Razvoj cestne in komunalne infrastrukture stagnira. O teh stvareh se v mestnem svetu ne govori. Bojim se, da bo projekt Expano terjal velik davek pri razvoju občine. V prihodnosti bo treba varčevati pri javnih zavodih, ki so postali požrešni, če bo občina želela zagotoviti lastna sredstva za udeležbo v različnih projektih.«

Preberite še: (INTERVJU) Začetek gradnje obvoznice leta 2021

MOMS mestni-svet